Početna I-NOVI PROJEKT INVESTINFISH 7 tvrtki iz sektora ribarstva i akvakulture dobile 420...

PROJEKT INVESTINFISH 7 tvrtki iz sektora ribarstva i akvakulture dobile 420 tisuća kuna za uvođenje inovativnih rješenja

Danas je predstavljen projekt INVESTINFISH, ukupne vrijednosti nešto više od 11 milijuna kn, sufinanciran sredstvima programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2014.-2020. Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije – AGRRA na projektu ima ulogu partnera i njen udio u proračunu projekta iznosi 1,3 milijuna kn.

Glavni cilj projekta je jačanje konkurentnosti sektora ribarstva i akvakulture uvođenjem inovativnih rješenja. Naime, sektor ribarstva i akvakulture karakteriziraju mikro, mala i srednja poduzeća koja se uglavnom suočavaju s poteškoćama u pristupu inovacijama zbog svoje veličine te zbog visokih troškova istraživanja i razvoja. Inovacije u poslovanju i uvođenje inovativnih rješenja tvrtkama mogu znatno olakšati izlazak na tržište i povećati njihovu konkurentnost te u konačnici olakšati njihovo svakodnevno poslovanje.

Projekt INVESTINFISH usmjeren je upravo na povećanje inovacijskog potencijala obrta i tvrtki iz sektora ribarstva i akvakulture Zadarske županije, najribarskije hrvatske županije. Župan Božidar Longin:

Žitelji Zadarske županije oduvijek su živjeli uz more i od mora. Poznati smo kao najribarskija hrvatska županija, ali i kao pioniri marikulture na ovim prostorima.  Vodeći smo u uzgoju bijele i plave ribe, a naši ribari ostvaruju gotovo 50 posto ulova cijele hrvatske flote. U kontekstu današnje konferencije, posebno sam ponosan što mogu istaknuti da je Zadarska županija najuspješnija po povlačenju sredstava iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo. Projekti, programi i potpore ugovoreni iz tog programa premašili su 405 milijuna kuna, što pokazuje da se radi kvalitetno i ozbiljno. Posebno ću istaknuti gotovo 100 milijuna kuna koje smo osigurali za dvije nove ribarske luke u Kalima i Gaženici, kao i za budući Centar za školjkarstvo u Selinama. U svim projektima koje provodimo posebnu pozornost posvećujemo važnosti održivog razvoja.“

Tajnik u ministarstvu poljoprivrede Šime Mršić:

Kad je morski ribolov u pitanju, Zadarska županija u odnosu na ostale ima najveći udio iskrcaja i vrijednosti prve prodaje morskih organizama koja iznosi je nešto manje od 90 milijuna kuna. Ova županija prednjači u plivaričarskom ribolovu u odnosu na ostale županije. Važno je pritom napomenuti da od ukupno 65 autoriziranih plovila duljine preko 24 metra, njih 36 je iz naše županije što je 55% od ukupnog broja. U luci Gaženica, radi prometne povezanosti i riboprerađivačke industrije koja je iznimno razvijena na ovom području, ukupni godišnji iskrcaj ribe evidentiran na ovom području u 2020. godini iznosi gotovo 7.000 tona isto kao i u luci  Lamjana što te dvije luke svrstava na prvom mjestu u državi po ukupnom iskrcaju“   

Nakon analize sektora i definiranja potreba tvrtki, raspisan je javni poziv na koji su se sa svojim inovativnim potrebama mogli javiti svi zainteresirani korisnici. Izabrano je 7 korisnika kojima su, u skladu s njihovim potrebama, u suradnji s vanjskim stručnjacima, razrađeni inovativni pilot projekti kako bi se olakšalo njihovo poslovanje.

Voditeljica projekta Ana Zubčić:

Sama ideja projekta rodila se nakon teške financijske i ekonomske krize u koju je zapalo ribarstvo akvakultura. Tada se uvidjela i važnost razvijanja novih oblika konkurentnosti koja je temeljena na znanju i uvođenju novih i inovativnih poslovnih modela odnosno uvođenju inovacija koje bi olakšale poslovanje i omogućila da i ovi sektori osim od uvriježeno tradicionalnih metoda poslovanja usvoje inovativne metode kako bi lakše održali korak s vremenom. Najviše poteškoća u uvođenju inovacija imaju upravo mala i srednja poduzeća, što zbog svoje veličine što zbog visokih troškova istraživanja i razvoja  te su upravo zbog toga ta poduzeća,  mikro, mala i srednja poduzeća ciljana skupina našeg projekta kako bismo mogli približiti i učiniti im dostupnijima određena rješenja za koja ona nemaju bilo ljudske bilo financijske resurse“ 

Svaki pilot projekt vrijednosti je 60.000,00 kn, a ukupno je dodijeljeno 420.000,00 kn za uvođenje inovativnih rješenja u poslovanje naših tvrtki. Različite tematike pilot projekata (nove metode uzgoja daganja, skupljanje mlađi novih vrsta, uvođenje softverskih rješenja ili uvođenje biopredacije, odnosno sokolova s ciljem rastjerivanja galebova s uzgajališta) pokazuju kako tvrtke prate posljednje svjetske trendove i svojim poslovanjem konkuriraju europskim i svjetskim tvrtkama u sektoru ribarstva i akvakulture.

Tvrtke koje su dobile potpore

Akvakultura d.o.o.,

Marikomerc d.o.o.,

Kali Tuna d.o.o.,

Obrt SEASUN,  

Obrt Pidoda,

Obrt Škrapa,

Vele Mare d.o.o.,