Početna ZDRAVLJE ZDRAVI UZ NOVI – Tema: Dobro i loše držanje

ZDRAVI UZ NOVI – Tema: Dobro i loše držanje

U našoj rubrici ZDRAVI UZ NOVI predstavljamo vam Nikolu Lukića, prvostupnika  fizioterapije. Formalno obrazovanje stekao je u  Zagrebu na ZVU, a nakon završetka stručnog studija vratio se doma u rodni Zadar.

“Pošto mi je cijeli život vezan uz košarku afirmirao sam se u sportskoj rehabilitaciji. Prva suradnja mi je bila košarkaški klub Sonik Puntamika koja mi je odmah po povratku doma ponudila suradnju, to je bio neki logičan korak s jedne i druge strane pošto sam bio njihov dugogodišnji član rostera. Tako sam već 3 godine član stručnog stožera i fizioterapeut kluba iz Jazina. Naknadno sam se specijalizirao na području rehabilitacije mišićno-koštanog sustava te posturalnim deformitetima u vidu skolioza i kifoza.

Od nedavno sam otvorio svoj studio u prostorima bazena Višnjik pod nazivom “Prehabilitation therapy center” ili ti ga skraćeno “Prehab centar” gdje se primarno bavim manualnom terapijom i kineziterapijom, dijagnostičkim testiranjima kojim možemo utvrditi moguće odstupanje te identificirati o kojem se problemu radi. Smatram da je svaka osoba je individualna pa se tako treba postupiti s problematikom.

Danas ćemo pričati o “lošoj” i “savršenoj” posturi, odnosno držanju tijela, te kako se ponašati prema našoj asimetričnosti. Da prošetamo gradom vidjeli bi smo barem 7 od 10 ljudi s nekim posturalnim deformitetima koje u ljudskom shvaćanju mogu prouzročiti bol.

Koliko sam uspio steći dojam kroz razgovore s klijentima, prijateljima ili općenito starijom populacijom još uvijek prevladava neinformiranost.

Ljudsko tijelo je toliko fascinantan i superioran mehanizam, počevši od imunološkog obrambenog sustava pa do sposobnosti adaptacije tijela na okolinu o kojoj ćemo

govoriti. Adaptacija tijela je biološki aspekt prilagodbe tijela fiziološkim uvjetima okoline, kao fiziološke i kemijske promjene u samom tijelu. Osoba ima sposobnost samovoljne mentalne regulacije pojedinih bioloških procesa i stanja. Tu sam se već dotakao teme neurologije kojoj se planiram posvetiti u bliskoj budućnosti jer smatram da je usko vezana za posturalne deformacije. Da se vratimo natrag na temu adaptacije, ljudsko tijelo ima sposobnost prilagođavanja bilo to da govorimo o kifozi, skoliozi, zdjelici u rotaciji, nejednakim ramenima, jednoj nozi dužoj od druge ili ravnim stopalima. To  sve što sam naveo ne predstavlja uzrok boli. Bol  je multifaktorski uvjetovana i ne ovisi samo o jednoj stvari. Sad kad smo shvatili pojam loše posture i sposobnosti adaptacije možemo se pitati što napraviti u tom slučaju?

Znači, na primjer, osoba ste sa skoliotičnim držanjem i želite estetski promijeniti svoj izgled, naravno da postoje specifične vježbe za deformitet koje uz educiranog terapeuta možete popraviti. Međutim kao što sam to već naglasio ne bi trebao biti faktor boli.

Zaključak ovog članka bio bi da savršena postura i simetričnost tijela, usudio bi se izjaviti, ne postoji. Slobodno se krećite, bavite aktivnostima koje volite jer ipak najbolja postura za vas je sljedeća postura.

Da ne bi bilo sve tako veselo, postoji i red flag kod posturalnih deformiteta.Već kad sam se dotakao teme skolioza, kao licencirani SChroth terapeut mogu malo više reći o tome u sljedećem članku. Apsolutno možemo upaliti alarme ukoliko primjetimo progresivni rast deformiteta skolioze. To se događa najčešće kod djece koja su u razvoju, dok rjeđe može biti slučaj kod starijih koji su završili svoj rast i razvoj. Tako da  ovim putem mogu poslati i malu poruku za sve roditelje da reagiraju na vrijeme. Nadam se da sam uspio biti zanimljiv i poučan u isto vrijeme.”