U škole ove godine, osim državne mature, stiže još jedna vrsta standardiziranih ispita za čiju je provedbu zadužen Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Riječ je o nacionalnim ispitima čiji je cilj utvrditi postignuća učenika u temeljnim znanjima i kompetencijama u ključnim dijelovima obrazovnih ciklusa. Ispiti bi trebali biti i jedan od temeljnih mehanizama za uspostavu cjelovitog sustava za praćenje i unapređenje kvalitete obrazovanja.
Ovaj tjedan ispite pišu učenici osmih razreda i to iz pet predmeta, Hrvatskog jezika, Matematike, Biologije, Kemije i Fizike, a od listopada iduće godine pisat će ih učenici petih razreda. No, oni se neće provoditi u svim školama, nego u 81 školi diljem Hrvatske. Na području grada Zadra provode se jedino u OŠ Šimuna Kožičića Benje, dok se u Zadarskoj županiji provodi samo u OŠ Biograd u Biogradu na Moru.
– Ovi ispiti ustvari pokazuju kakvo je znanje naših učenika u ovim ključnim predmetima. Danas je drugi dan da se oni pišu u našoj školi. Pet dana traje pisanje samih ispita koje traje 90 minuta. Učenici sami kažu da nije komplicirano i da je to njima prilično jednostavno. Ono što je nama bitno kao školi jest da ćemo dobiti povratnu informaciju kako stojimo u pojedinim predmetima u odnosu na druge škole na nivou Republike Hrvatske – kaže Dražen Adžić, ravnatelj OŠ Šimuna Kožičića Benje.

Iako se kroz ispite provjerava već stečeno znanje, pojedine učenike iznenadila su i neka pitanja s kojima se još nisu suočili.
– Pa bilo je nekih zadataka koje nisam prepoznala da smo ih već učili. Nekakvi oblici iz geometrije, čini mi se. Ali sve u svemu bilo je ok. Matematika mi baš i ne ide ali nije bilo strašno baš kao ni hrvatski. Po meni je bilo i previše vremena pa smo se dosađivali do isteka predviđenog vremena za pisanje – kaže nam Tonka.
S njom se nije složio Noel koji, pak, smatra kako vremena i nije bilo baš previše.
– Bilo je ok, ali malo vremena, barem meni. To je vjerojatno zato što sporo pišem. Zadaci su bili negdje u sredini, niti teški niti lagani, i mislim da ova mala matura može poslužiti kao dobro mjerilo koliko smo toga zapravo naučili, a ne „naštrebali“. Većinu zadataka iz ispita smo učili iako sam se trebao dobro pomučiti da se nekih stvari sjetim. Mislim da je bio tek jedan zadatak iz hrvatskog koji nismo učili ali to baš i nema veze.
Nacionalnim ispitima, koji su standardizirani, provjerava se u kojoj su mjeri učenici sposobni koristiti ključna znanja i vještine iz pojedinih nastavnih predmeta. Na taj način škola dobiva informaciju o kvaliteti nastave, dok učenici dobivaju povratnu informaciju o svom rezultatu. Ovakvi ispiti provode se u zemljama u okruženju i temeljem njih stvaraju se nacionalni standardi.
Iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja pojasnili su kako se temeljnim znanjima i kompetencijama smatraju materinski jezik ili jezik na kojemu se učenici školuju te znanja iz matematike i prirodoslovlja. Upravo su postignuća u tim predmetnim područjima u europskim dokumentima prepoznata kao ključna za daljnje obrazovanje i djelotvorno uključivanje na tržište rada i za suočavanje sa suvremenim gospodarskim izazovima.







